top of page

קבלת החלטות

מקבלי החלטות, מי אתם?

מקבלי החלטות

באחד הפוסטים שלי באינסטגרם כתבתי קצת על קבלת החלטות ועל הדברים שמעכבים אותנו בדרך, כמה אנחנו לפעמים בוחרים שלא להחליט, מה נכון ומה לא? ואין לאיזה סוף… 

בפוסט הבא אפרט את סגנונות קבלת ההחלטות לשבעה טיפוסים ועד כמה זה משפיע עלינו ביום יום למשך תקופה ארוכה בחיינו ובונה את זהותנו.

הדרך בה אנחנו מקבלים החלטות בחיים היא מראה לדרך בה אנו מנהלים או לא מנהלים את החיים שלנו. לרוב ההחלטות בחיינו אין פתרון אחד וברור, ולכן לדעת לקבל החלטות היא מיומנות חשובה. מיומנות זו תעזור לנו להשיג את השאיפות שלנו ולממש את המטרות שלנו. החדשות הטובות הן שמיומנות זו אינה מולדת וניתן ללמוד אותה.

שינברגר: “אנחנו מקבלים החלטות קטנות וזניחות לכאורה, אבל הן מה שהופך אותנו למיוחדים”.

האישיות שלנו מתעצבת בזרימה מתמדת. בין הגורמים המשפיעים ביותר על מי שאנחנו מצויות אינספור ההחלטות שאנו מקבלים מדי יום, גדולות כקטנות, הרות גורל כאיזוטריות. בכל פעם שאנו ניצבים בפני צומת אנו בוחרים נתיב, ובמבט לאחור – הצטברות הפניות האישיות שלנו קובעת את מסלול חיינו.

במילים אחרות, ההחלטות שאנו מקבלים לא רק משפיעות על החיים ברמה הפרקטית, הן גם בונות את הזהות שלנו. זו סיבה מספיק טובה לכתוב ספר, כפי שעשה היזם ג’ף שינברגר. ספרו, Yes or No: How Your Everyday Decisions Will Forever Change Your Lifeעוסק בקבלת החלטות ובהשפעתן על חיי היומיום. מעבודתו כיזם גילה כי ניתן לזקק את סגנונות קבלת ההחלטות לשבעה טיפוסים. שינברגר מאמין כי אופן קבלת ההחלטות מעיד על החוזקות, אבל גם על הבטן הרכה שלנו. “ולכן”, הוא אומר למגזין Entrepreneur“כשאנו מבינים טוב יותר את הסגנון שלנו, אנו מקבלים הזדמנות להזמין אנשים בעלי נקודות מבט ייחודיות אל התהליך”.

למרות שכולנו משתמשים בסגנונות שונים בהתאם לנסיבות, יש לחלקנו נטייה חזקה יותר לסגנון אחד או שניים. המטרה של שינברגר, אם כן, היא להעשיר את האופן שבו אנו מקבלים ההחלטות על ידי פידבק מהסביבה ולימוד מאנשים שאנו מעריכים וסומכים על שיקול הדעת שלהם.

קבלת החלטות

1. חכמת ההמון

חוקרים מהאוניברסיטה העברית ומארה”ב גילו שאנשים נוטים להגיב בחיוב למידע שכבר זכה לתגובות חיוביות. לדברי ד”ר מוצ’ניק, “המחקר מראה כי אנחנו פחות עצמאיים בקבלת ההחלטות שלנו ממה שהיינו רוצים להאמין וכי חוכמת ההמונים היא לא באמת אוסף העמדות האינדיבידואליות של כל חברי הקבוצה, משום שהעמדה הפרטית שלנו מעוצבת בין היתר על ידי העמדות של אחרים בקבוצה ומשפיעה עליהן”. 

מי שנוטה להשתייך לקבוצה זו מרבה לאסוף דעות מהסביבה כדי לקבל החלטה מסוימת. “האינדיבידואלים הללו מאמינים עמוקות בדמוקרטיה” מסביר שינברגר. 

2. נתונים ומספרים

הם מקבלים החלטות לאחר איסוף יסודי של אינפורמציה וניתוח רציונאלי של נתונים, מאגרי נתונים ושאר מקורות מידע שניתן להרכיב מהם תמונה ברורה מנחים את תהליכי קבלת ההחלטות בקרב אנשי המספרים. שוקלים את ההשלכות העתידיות של כל האופציות שעומדות לפניהם. מבססים את החלטותיהם על הגיון קר. בדרך כלל מחליטים לבד.

“ככל שהם אוספים יותר מידע, יותר טוב”, מסביר שינברגרטבלאות אקסל הן כלי מבוקש בקרב קבוצה זו, וכך גם עדכוני הבורסה, גרפים, טבלאות וכמובן מחשבונים למיניהם. מכורים לסטטיסטיקה ולמספרים מרכיבים את הקבוצה הזו. 

3. אינטואיציה

רגשות ו/או תחושות הם שמנחים את קבלת ההחלטות במקרה זה. מקבלים החלטות מתוך מקום סובייקטיבי ומסוגלים להתעלם או להפחית מחשיבותם של נתונים אובייקטיבים. 

אלו הם אנשים עם ביטחון רב ויכולת קבלת החלטות מהירה על בסיס תחושת הבטן. החלטות רגשיות קיבלו מוניטין שלילי, אך מחקרים כבר הוכיחו כי לאינטואיציה יש קבלות. “ההחלטות של אנשים אלה הן מאוד רגשיות וברורות להם באינסטינקטיביות בעניין של רגעים ספורים”

4. בעד ונגד

כבר בגיל צעיר מלמדים אותנו לשקול את היתרונות מול החסרונות של כל החלטה, ואנשים רבים מאמצים את השיטה היעילה הזו. מדובר בבדיקה מתודולוגית של מקסימום גורמים שיכולים להשפיע על תוצאות ההחלטה. האנשים שנוטים לשיטת הרשימה “יכולים לראות את הדברים מכל זווית ולא יבחרו לפני ששקלו את כל האפשרויות”, אומר שינברגר – מה שמגביר את יכולת ההכרעה וההשלמה עם הבחירה הסופית. 

5. הגישה הרוחנית

מעדיפים לא להחליט ולאפשר לחיים “להחליט” עבורם. לא מעט אנשים נוטים להאמין שהשליטה בחיינו היא בחלקה אשליה. השגחה עליונה, הקוסמוס, הגורל או כל כוח אחר הם שמנווטים את ההתרחשויות. כלומר לא רק אנשים דתיים, אלא אנשים רוחניים בכלל נוטים להסתמך על הגישה הזו.

6. אוספי הסיפורים

אלו הם אנשים הרפתקנים מטבעם ומה שמכוון את הבחירות שלהם הוא התשובה לשאלה האם תוצאות הבחירה יכולות להפוך לסיפור מעניין? “אלו הם סוג האנשים שיכולים להחזיק שיחה לאור מדורה למשך לילה שלם”, אומר שינברגר. זה לא בהכרח מעיד על אנשים שרצים לספר לחבר’ה, אלא על תהליך קבלת החלטות שמתמקד בריגוש ובזיכרונות, גם אם הבחירות שלהם יישארו בסופו של דבר זיכרונות פרטיים בלבד.

קבלת החלטות

7. הזורמים

יש אינדיבידואלים שמסוגלים לחיות בשלום כמעט עם כל החלטה. הם נוטים לא להיכנס לקונפליקטים וזורמים עם דעתם של אחרים. לדברי שינברגר, “הם באמת ובתמים בסדר עם כך שאנשים אחרים בחייהם מקבלים החלטות בשמם”.

מסקנות


ספרו לי מה אתם חושבים על הפוסט ועד כמה הוא עזר לכם.

Comments


bottom of page